Xaçmaz regional ədliyyə idarəsinin təşkilatçılığı ilə  konfrans keçirlib
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd olunması məqsədi 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Ədliyyə Nazirliyi Kollegiyasının 14.12.2022-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin ədliyyə orqanlarında qeyd edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”na uyğun olaraq 05 may 2023-cü tarixdə Xaçmaz Regional Ədliyyə İdarəsinin təşkilatçılığı və Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin, Xaçmaz rayon Məhkəməsinin sədrinin və kollektivinin, o cümlədən idarənin ərazi yurisdiksiyasına daxil olan yerli ədliyyə qurumlarının əməkdaşlarının, müvafiq bələdiyyələrin iştirakı ilə konfrans keçirilmişdir.
Tədbir içtirakçıları  əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Xaçmaz şəhərində Heydər Əliyev Muzeyinin qarşısında ucaldılmış abidəsi  önünə gül dəstələri qoyaraq  Ulu öndərin  əziz xatirəsi ehtiramla anılıb, daha sonra Heydər Əliyev muzeyində Ulu Öndərin mənalı həyat və fəaliyyətinə həsr olunan, dövlət rəhbərləri ilə görüşlərini əks etdirən fotosənədlər və digər məlumat və eksponatlarla tanışlıq olub.
Tədbirin davamı olaraq Xaçmaz regional ədliyyə idarəsinin inzibati binasında idarənin rəis vəzivəsini icra edən, rəis müavini Qədir Paşayev və digər əməkdaşlar tərəfindən görkəmli dövlət xadimi Ulu Öndərin zəngin dövlətçilik və ictimai-siyasi fəaliyyəti, müasir Azərbaycan ədliyyəsinin və məhkəmə-hüquq islahatlarının inkişafında rolu barədə ətraflı məlumat verilmiş və sonda Heydər Əlievin mənalı ömür yolu və dövlətçilik tarixində gördüyü işlərə həsr olunan «Tarixin izi ilə» qısametrajlı film nümayış etdirilmişdir.